På Hjärnkollambassadören Freddot Carlsson-Anderssons hemsida presenterar han sig som ”Illustratör/ Författare / Föreläsare / Bildkonstnär”. Han är en mångsidig herre.
Just nu och fram till och med 21/3 kan du se Freddots alster som bildkonstnär på Galleri Killgissa i hans utställning ”Vinklar”. Här visar han stillsamma urbana landskap i mjuk och varm akryl.
Ytterligare en del av sin mångsidighet visar han i sin mycket uppskattade bok ”B-laget” som rör sig runt vilka följder psykisk ohälsa och NPF kan få. Det utanförskap han som egenerfaren gått igenom.
Galleri Killgissa ligger på ”Hornsgatspuckeln” i Stockholm. Närmare bestämt Hornsgatan 50A på Söder. Killgissa har fler trevliga gallerier som grannar för den som vill sträcka ut sin kulturupplevelse lite till.
2 kommentarer
Jonny Käll
Spännande och se, och spännande herre. Hans bilder är väldigt fina, och bra gjorda med starka färger. Önskar jag bodde i Stockholm så jag kunde uppsöka hans utställning och kanske få ett snack med konstnären.
Marja Beckman
Ja, utställningen är tyvärr slut nu men en annan gång kanske du får chansen!