Att skriva en pjäs såg Pebbles Ambrose Karlsson som nästa steg i sin utveckling. Hon skickade den färdiga pjäsen till bland annat Stadsteatern i Stockholm och Susanne Osten men det hände ingenting. Så tipsade en kompis om Teaterverket i Stockholm. Resultatet blev ”A Sting of Madness”.
Pebbles gick till Teaterverket på en pitchrunda för att presentera sin idé. Första gången – i januari 2024 – nappade ett par skådespelare och på andra pitchrundan hoppade regissören Lotte Johansson på.
– Och då blev det ordning på torpet, säger Pebbles.
”A Sting of Madness” utspelas mellan verklighet och psykos:
– Först tänkte vi att det skulle vara en vägg på scenen mellan de här två världarna men den tog vi bort för den var mest i vägen, berättar Pebbles.
Som först trodde att resultatet skulle kännas lite amatörmässigt, men föreställningen känns både genomarbetad och proffsig, intygar vi som sett den.
Det är synd att den inte når en större publik med sitt inifrånperspektiv på en psykos och berättelse om hur det kan vara att befinna sig i en psykos.
Viktiga samtal
Teamet har arbetat med pjäsen ett halvår och det mesta har löpt på bra. Ett skådespelaravhopp och en inläggning för manusförfattaren men i övrigt har allt fungerat:
– Det känns jättekul, säger Pebbles som varit med på varenda föreställning och samtalat med publiken efter pjäsen.
– Jag tror att de här samtalen är väldigt viktiga.
Huvudkaraktären i ”A Sting of Madness” pratar mycket om att ”trippa” vilket verkar betyda drogpåverkat sexuellt samröre mellan olika personer som ingår i det spel som De Stora Männen styr.
Så Pebbles tänkte lite oroligt att frågorna efter pjäsen skulle handla om detta, men nej: Frågorna har hittills varit väldigt relevanta.

Jag frågar varför hon tror att folk i allmänhet har så lite kunskap om vad en psykos är – även om de slänger sig med uttryck som ”psykotiskt” och ”schizo” verkar de inte ha så stor koll på vad orden innebär. En del tror fortfarande att psykoser är någon form av multipel personlighet. Varför?
– Folk är inte så intresserade av vad en psykos är. Det är först när det drabbar en själv eller en närstående som man börjar intressera sig. Det har hänt att jag blivit kontaktad av drogliberala människor som vill utforska psykets ytterkanter, men då vet jag aldrig vad jag ska svara.
Inga förklaringar till psykoser
Men är det inte jobbigt att se sig själv gestaltad på scen i så svåra situationer? Jo, Pebbles dotter omkom i en bilolycka och Pebbles har svårt att se den scenen. Hennes bror har varit och sett pjäsen och började gråta vid scenen där samtalet från polisen kom som meddelade att deras pappa blivit mördad.
Det är mycket tydligt att just Pebbles Karlsson Ambrose har gått igenom flera trauman som skulle kunna utlösa psykoser. Men Pebbles första psykos kom innan dess; en förlossningspsykos. Och hon tror att hon haft tendenser till psykos redan i ungdomen.
Pebbles vill få sagt att det egentligen inte är någon som vet hur en psykos uppstår – det finns bara gissningar, forskningen har inga riktiga förklaringar. Ett visst mått av genetik, traumatiska upplevelser eller tillstånd, dopaminpåslag…

Pebbles morfar var intagen på Beckomberga och två av hennes mammas kusiner tog livet av sig. Men vad en psykos egentligen är får vi lämna till framtiden.
Författardrömmar
Nåja, Pebbles berätta att hon har velat bli författare sedan hon hittade fantasyhyllan på biblioteket som liten. Hon har också hunnit med att skriva en fantasyroman.
– När min pappa blev mördad började jag skriva dagbok. Det var en så overklig känsla – mord händer ju bara på film. Där släppte nog lite av min verklighetsuppfattning. Sedan började jag känna att jag ville göra en bok av dagboken.
Nu har Pebbles hunnit skriva sju böcker.
Pebbles funderar lite över temat i psykoserna, vad som finns i hennes undermedvetna:
– Där finns mäktiga män som dompterar och ställer sexuella krav. Är jag rädd för mäktiga män? De kan göra vad som helst. Min pappa var rårasist och såg ner på kvinnor. Jag var fortfarande bara i tonåren och försökte vara honom till lags. Hade jag varit äldre hade jag väl sagt lägg av.
…..
Om du vill veta mer om Pebbles Ambrose Karlsson – besök hennes hemsida. Eller låna hennes böcker på biblioteket.

Teaterverket är en förening där man kan bli medlem och få hjälp att förverkliga sina idéer som skådespelare, regissör, manusförfattare etcetera.
Recensioner av föreställningen i Social politik.
Skådespelare ”A Sting of Madness”: Evelina Szamosi, Wilmer L Flodqvist, Emanuel Boakye Wärnhjel, Hugo Hedin, Simon Boström, Fredrik Persson, Tamas Milhofer, Cathrine Olgrim och Christer Wessberg.
Text och foto på Pebbles: Maria Fornstedt
Foto från uppsättningen av ”A sting of Madness”: Lotte Johansson
Ljusdesign Johan Åsberg och Ljuddesign Lotte Johansson. Kostym och scenografi i samarbete med skådespelarna. /Red anm.
1 kommentar
Lotte Johansson
Hej,
Tack för fin artikel.
Tacksam om ni skriver in Johan Åsberg på ljusdesign och Lotte Johansson på ljuddesign. Kostym och scenografi har skett II samarbete med skådespelarna. Vi hade fem avhopp från skådespelarsidan innan vi till slut blev en dedikerad ensemble.
Mvh Lotte