Kultur

Jag har blivit gladare av zumba

Kvinna med grått hår som dansar i grupp med andra.
Personerna på bilden har inte direkt med texten att göra.
Foto: Unsplash

Vid den här tiden på året funderar många på att börja motionera. Kajsa Hede fastnade för zumba. Hon känner sig gladare av att träna denna relativt enkla dansform som har sitt ursprung i Latinamerika.

Jag fick en knäskada i form av artros och började med sjukgymnastik. Samtidigt hittade jag ett gym där de hade dans, bland annat zumba, på schemat. Jag testade och föll direkt för det – det var riktigt kul. Jag trodde först att zumba var en trend från 1980-talet, men det visade sig att den startade på 1990-talet.

Zumba skapades av en slump av Alberto ”Beto” Pérez i mitten av 1990-talet när han bodde i Colombia. Pérez var egentligen danslärare men ledde även aerobicspass. En dag glömde han sitt musikband till aerobicsklassen och använde i stället en musikkassett han hade i bilen, med blandad latinamerikansk musik. Han tog med sig musiken till klassen och improviserade danssteg till låtarna. Passet blev mycket uppskattat och han fortsatte hålla klasser till samma musik.

14 miljoner utövare i världen

Det var först efter flera resor till USA som konceptet utvecklades till en affärsidé och fick namnet zumba. Träningsformen spreds vidare till Sverige och introducerades av Tina Miskovsky, moderat politiker och egenföretagare inom friskvård. Hon kom i kontakt med zumba efter att ha bott flera år på Jamaica och tog sedan med sig träningsformen till Sverige.

Zumba är en dansbaserad träningsform till latinamerikansk musik och världsmusik, med inslag av latinamerikansk pop och internationella radiolåtar. I dag dansas zumba av cirka 14 miljoner utövare i över 150 länder.

Glad musik och relativt enkla koordinationer

Grunden i zumba består av fyra huvudrytmer: salsa, merengue, cumbia och reggaeton. Utöver dessa förekommer även rytmer som samba, flamenco och disco. Enkla grundsteg i varje rytm, i varierande tempo, kombineras till ett konditionspass med inslag av intervallträning. Det är ett gympapass baserat på glad musik och relativt enkla koordinationer – det känns mer som en fest än ett träningspass.

Fördelarna är många: förbättrad kondition och koordination, kaloriförbränning och höjt humör. Inga förkunskaper krävs, det är bara att följa instruktören. Träningen är också social eftersom den oftast sker i grupp och skapar en härlig gemenskap.

För ”dansigt”?

Kritik som ibland framförs är att passet kan kännas för ”dansigt”, men annars finns det få negativa aspekter. För den som har träningsskador kan det vara klokt att välja lättare pass med lägre intensitet.

Personligen tycker jag att jag blivit gladare av zumba, även om jag ibland använder öronproppar eftersom musiken kan vara ganska hög. Jag har nu tränat i ett par år och vet att den som föredrar mer klassisk gymnastik kan välja andra pass – på gymmet finns ett brett och varierat utbud.

Text: Kajsa Hede

Texten har redigerats med hjälp av ChatGPT

Lämna en kommentar

Relaterade artiklar

Kvinna med grått hår som dansar i grupp med andra.
Kajsa H:
Jag har blivit gladare av zumba