Politikersvar

Anders W Jonsson – Centerpartiet

1. Tycker ni att personer som är sjukskrivna på heltid ska ha rätt att arbeta ideellt max fem timmar i veckan? Motivera svaret!

Vi tycker att man ska ha rätt att arbeta ideellt och tycker att det bör vara mer än fem timmar i veckan. Inte minst då det i många fall kan vara en del i rehabiliteringen.


2. Om ni vill förändra detta, hur ska det se ut i stället? Motivera svaret!

Tidsgränsen bör öka till tio timmar. Vi tycker att det bör finnas en större flexibilitet i enskilda fall där det ideella arbetet är en del i rehabiliteringen. Det bör då vara i överenskommelse med sjukskrivande läkare och Försäkringskassan.


3. Är det nödvändigt att Försäkringskassan kontrollerar att de sjukskrivna följer reglerna för sjukersättning? Motivera svaret!

Ja, det är viktigt att det genomförs kontroller eftersom det i enskilda fall förekommer felaktigt användande av sjukersättning.


4. Vill ni att samtliga som är sjukskrivna på heltid ska matchas med alla arbeten som finns på arbetsmarknaden? Motivera svaret!

Det är mycket viktigt att den som är sjukskriven får all hjälp att komma tillbaka till egen försörjning. Det är viktigt att man efter en längre tids sjukskrivning även undersöker möjligheten att komma tillbaka till annat arbete än det man hade när man blev sjukskriven.


5. Håller ni med den statliga utredaren som gjort SOU 2021:69 att man ska kunna få mer frihet att utföra ideella uppdrag utan att sjukersättningen påverkas? Motivera svaret

Vi tycker att det är ett klokt förslag. Ideellt arbete och fritidsverksamhet bör inte påverka rätten till sjukersättning eller aktivitetsersättning. Det gäller förstås inte om den försäkrade därmed faktiskt har en arbetsförmåga som skulle kunna leda till ett förvärvsarbete.


6. Om ni inte håller med om 5, vad är största problemet med utredarens förslag? Motivera svaret!

Vi kommer att gå igenom remissvaren på utredarens förslag. Alla skarpa förslag har utmaningar, inte minst vad gäller gränsdragningar.


7. RSMH vill se att de sjukskrivna får mer stöd för rehabilitering. Kan det vara O.K. att ideella uppdrag ses som en del i rehabiliteringen och ger ökad arbetsförmåga? Motivera svaret!

Ideellt arbete kan många gånger vara en viktig del i rehabiliteringen. Det bör då ge möjlighet till längre tid än det som annars gäller. Mycket viktigt att det då är en del i en rehabiliteringsplan.

Foto: Pressbild


Nästa svar: Mauricio Rojas Liberalerna >

Se alla Politikersvar >

Lämna en kommentar

Relaterade artiklar

Anders W Jonsson – Centerpartiet